Získali sme vzácne dary od grófky Heidi Máriássy 👑

09/2021

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi získalo výnimočný dar, ktorý významne obohatí expozície v Markušovciach, vrátane Kúrie Zuzana. Gróf Pál Máriássy bol potomkom významného šľachtického rodu na Spiši a patril k vetve, ktorá ako posledná vlastnila kaštieľ v Markušovciach. Areál Máriássyovského kaštieľa je dnes Národnou kultúrnou pamiatkou, ktorú od roku 1967 spravuje Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Manželka Pála, Heidi, dodnes žije v Štokholme, vo Švédsku a rozhodla sa múzeu darovať desiatky predmetov, ktoré tvoria obrazy s portrétmi členov rodiny, ale i časti interiérového zariadenia, ako aj osobné predmety grófa Pála Máriássyho, dokumentujúce jeho prácu, poľovníctvo, ornitologický výskum, poznámky z ciest a fotoalbumy.